2011. február 27., vasárnap

a 37. hét

Véget ért a 36. hét, és elkezdtük a harminchetediket taposni. A picikénk hossza a 37. héten 46,5 cm, súlya 3000 g körül lehet.

Bár az orvos nem úgy számolja a várandóssági hetek számát, mint ahogyan az számomra logikus lenne, és ahogyan eddig én itt, ezen a blogon bemutattam. Az orvos, védőnő számára a várandósság annyi idős, amennyi a befejezett hetek száma. Azaz a mi Kisbabánk ezen a héten még csak 36 hetes, vagyis a fejlődésével kapcsolatos információk egy héttel előbbiek, mint ő valójában.

A magzat mostantól naponta kb. 28 g-ot hízik.
Ha a kicsi csuklása érzékelhető, az jó jel; arra utal, hogy a baba tüdeje már fejlett, mivel légző mozgásai közben beszívja a magzatvizet.
Ekkor már nem számít koraszülöttnek, azaz „időre” születettnek, orvosilag érettnek számít a baba, és a legtöbb esetben ilyenkor az orvos már nem tesz semmit, hogy a szülést késleltesse. Ha farfekvésben helyezkedik el, valószínű, hogy császármetszéssel segítik világra jönni.

A kismama jó, ha megfigyeli az utolsó hetekben a kicsi rúgásait; akár hiszi, akár nem, hiányozni fognak.
Gyakoriak lehetnek a hőhullámok, mivel szervezetben intenzív munka folyik és az energiafelhasználás nagyobb.
Ha a szülők eddig még nem tették meg, ideje megtekinteni, hol fog születni a pici. És itt az ideje a kórházi holmi összepakolásának is.
Nagyon sokan kíváncsiak arra, vajon fogják-e tudni, mikor kezdődik a vajúdás. Számos módja van annak, hogy meg lehessen különböztetni az igazi fájásokat a jóslófájásoktól (már akinek vannak/voltak jóslófájásai). Érdemes elolvasni mások szüléstörténeteit és megkérdezni ismerős kismamákat, ők hogyan élték meg és ismerték fel a fájásokat. Lehet, hogy már napok múltán, de az is előfordulhat, hogy csak 4-5 hét múlva tarthatja az anyuka kezében a babáját. Nehéz időszak ez, hiszen az anyukák többsége már nagyon várja a szülést, szeretne túl lenni az egészen, a babák többsége azonban nem a várt időpontban bújik ki. Csupán 20% az, aki a kiírás időpontjában születik meg, 20% a kiírás napja előtt, 60% pedig utána jön világra, ezért egyelőre fő a türelem és ki kell használni az utolsó napokat rendezkedésre, pihenésre, barátokkal való találkozásra. Az apukával közös programokra, varázslatos élmény lesz utólag visszaemlékezni, hiszen ezek azok az utolsó napok, amit még gyerek nélkül töltöttek.

2011. február 24., csütörtök

a 4. laborvizsgálat

A nőgyógyásztól - akit egy hete látogattunk meg, - erre a hétre a labor meglátogatását kaptuk feladatul.
A ma reggelre ütemezett, még reggel 8 előtt letudandó laborvizsgálatot nem fogadtam kitörő örömmel, hiszen köztudott, hogy nem erősségünk (és nem hibázom, ha ezt többes számban írom) a korai ébredés, ami most, a babára várás közben sem változott.
De végre szerencsém volt: a "betegfelvételnél" senki nem volt előttem, és a vérvételnél sem kellett sokat várni, így egész gyorsan végeztünk a vér- és a vizeletminta leadásával; nem sokkal 8 után már indulhattunk is az iroda felé, hogy megkezdhessük a mai munkanapot.

Sajnos a metrón sokan voltak, ezért nem sikerült leülnöm, így a 4 metrómegállónyi utazást állva tettem meg. Nem is lenne ezzel gond, hiszen még egészen jól érzem magam, de néha azért már észreveszem, hogy az utóbbi időben felszaladt rám néhány kiló. Mire az irodához értünk, már elég rendesen éreztem a koránkelés és a metrózás utáni elfáradást, de ez még nem volt elég a mai napra, ugyanis a lift, ami az iroda bejáratáig vitt volna, nem működött, így kénytelen voltam további próbatételnek is eleget tenni, azaz megmászni 5 emeletet. De talán nem is gond, hogy végre mozogtam egy kicsit.

2011. február 23., szerda

a 36. hét

Lassan elérkezik az a pillanat, amikortól már csak napokban számoljuk a baba születéséig hátralévő időt, hiszen a várandósságnak a 7/8-án, azaz 35 hetén túl vagyunk. A 36. héten a baba hossza nagyjából 43,5-46 centi, súlya 2,3-2,6 kg körül mozoghat.

A magzat csontozata már eléggé erős, de ugyanakkor kellően lágy még ahhoz, hogy deformálódni tudjon a szülésnél. Az újszülött feje gyakran tojás vagy csúcsos alakú, de pár héttel a születés után felveszi eredeti formáját.
A baba bőre már kisimult, színe világos rózsaszín, körmei elérik az ujjak végét. A picinek már körülbelül fél centis haja van. Egyre jobban hasonlít egy formás újszülötthöz.
Kezd kialakulni saját alvás-ébrenlét ciklusa.
A baba már teljesen kitölti a mama méhét, így már nincs helye a teljes testváltoztatásokra. Ehelyett inkább intenzíven rugdos, vagy bokszol.

A kismama számára egyre fontosabbá válik a pihenés. Közvetlenül a baba születése előtt és utána nagyon elfoglalt és fáradt lesz, ezért – ha teheti – a következő 1-2 hétben találkozzon sokat a barátaival, családdal. Ha még nem érzi fizikai korlátait, menjen moziba, színházba, hangversenyre, utóbbi különösen jót tesz a kicsinek.
Az először szülő nőknél a magzat feje ilyenkor általában már befordul a méhnyak felé, és a baba leszáll a medencébe: készen áll a születésre. Többedszer szülő nőknél nem ritka, hogy a baba csak közvetlenül a szülés előtt fordul be a szülőcsatorna irányába. Ha az anyukára 5 perces fájások törnének rá, akkor az orvos már valószínűleg nem akarná megállítani a szülés folyamatát.

2011. február 17., csütörtök

nőgyógyásznál - IX.

Utoljára négy héttel ezelőtt találkoztunk a nőgyógyásszal, de ez volt az utolsó alkalom, hogy ennyi ideig ne jelenjünk meg nála, hiszen legközelebb 2 hét múlva szeretne látni minket.
A mostani alkalommal is csak a szokásos rutinvizsgálat, a vérnyomásmérés, méhfenék magasságának megmérése és vizeletvizsgálat volt napirenden. Lassan el kell kezdeni megfigyelni a magzat mozgását, ugyanis az élénk és erőteljes mozgások jelzik, hogy egészséges, míg a ritka és erőtlen mozgások idült betegségről tanúskodnak. A várandósság végén az orvosok a napi tíz mozgást tekintik annak a küszöbértéknek, amikor elmondható, hogy a magzatnak jó az életereje. De ha a magzatmozgások száma nem éri el a napi tízet, azonnal orvoshoz kell fordulni.

2011. február 16., szerda

a 35. hét

Már a 34. héten is túl vagyunk. A kicsi hossza 44 cm körüli lehet, súlya most nagyjából 2,15-2,5 kg.

A magzat most kezd el erőteljesebben hízni, hetente átlagosan 20-25 dkg-ot szed magára. A kicsik súlya közötti eltérések most, a várandósság késői szakaszában már nagyobbak lehetnek. A baba szervei kifejlődtek, már csak zsírrétege növekszik és erősödik a szervezete, a baba bőre kisimul.
Egyre többet van ébren, ilyekor a fejét a kívülről jövő fény felé fordítja, megkülönböztet fényt és sötétséget.

A kismama ne igyon sokat lefekvés előtt, és csak akkor feküdjön le, ha már eléggé elfáradt. A várandósság végén jelentkező alvászavarokat néhányan azzal magyarázzák, hogy a természet így készíti fel a kismamát a babával való együttlétre. Mások úgy vélik, az álmatlanságot a baba egészsége, a szülés, vagy a szülői feladatok miatti aggodalom okozza. De számos fizikai oka is lehet annak, hogy nehezen megy az alvás. Hiszen ha valaki 45 percenként kijár a WC-re, vagy fáj a dereka, háta, esetleg helyenként zsibbad, az nem segíti elő a jó alvást. Rossz, vagy aggasztó álmai lehetnek a babával kapcsolatban, de nem kell aggódni, ez nagyon gyakori, és nem jelenti azt, hogy bármi baj lenne.
Egyrészt a kicsi súlynövekedése, másrészt a vizesedés miatt az anyuka ezekben a hetekben érzi magát a legsúlyosabbnak. Ne üljön, vagy álljon sokáig egy helyben!
Az, hogy szülés után milyen gyorsan tudja visszanyerni eredeti alakját, attól függ, hogy tornázott-e várandóssága alatt, és hogy milyen életmódot alakít majd ki szülés után.
A baba a súlya miatt a lábra fokozott terhelés nehezedik, viszont a légzési zavarok, gyomorsav problémák megszűnnek.
A kismama a nyolcadik hónap végén és a kilencedik hónapban érzi magát a legfáradtabbnak, ezért most már igazán abba kell(ene) hagyni a munkát, bár valószínűleg túl sok kedve amúgy sincs már a munkához, hiszen szeretné mihamarabb a kezében tartani a picit.
Érdemes lassan összekészíteni azt, amit az anyuka a kórházba visz és megvásárolni a még hiányzó babaholmikat.

Az apuka számára ez az egyik legjobb időszak, mert a mama pocakján keresztül érezheti a pici rugdosását; óvatosan kopoghat neki, hogy lássa hogyan reagál.

2011. február 13., vasárnap

házasságkötés

2011. február 11-én, pénteken összeházasodtunk, azaz mostantól hivatalosan is egy család vagyunk!!!
A készülődésre összességében szűk két hónapunk volt. Ez idő alatt kellett a házasságkötés napját érintően mindent kitalálni, leszervezni és beszerezni.
Az intenzív készülődés az esküvő előtti napon kezdődött: ekkor még ruhapróba várt rám, meg manikűrös, és hátra volt a fodrász is, ráadásul a ceremóniára és a vacsorára is még zenét kellett válogatni. De a pénteki napon, a szertartást megelőzően sem unatkoztunk: nekem a fodrásznál volt jelenésem, majd a sminkest vártam, miközben reméltem, hogy elkészül, és időben megérkezik a ruhám is. Szerencsére minden jól sikerült, és idejében összeállt minden ahhoz, hogy a hivatalból ne késsünk el.
A rövid polgári esküvőt egy szűk körű családi vacsora követte, ami megítélésem szerint jól sikerült. (De erről a meghívottak tudnának elfogulatlanabb véleményt mondani.)
Sokan voltak részesei az előkészületeknek:
  • család, barátok, ismerősök, akik jó tanácsaikkal és támogatásukkal láttak el;
  • manikűrös, fodrász, sminkes, divattervező, akik gondoskodtak arról, hogy jól nézzek ki;
  • fotós, éttermi személyzet, akik a háttérből járultak hozzá az esküvő napjához.
Szerencsére nem pörgettük túl magunkat, nem görcsöltünk semmin, de talán ez annak is köszönhető, hogy esküvő szempontjából a február nem túl kapós, így nem kellett a hivatalban több órát várakozni a házasságkötési szándékunk bejelentésekor, sőt, az étterem-foglalással sem volt probléma. Talán furcsán hangzik, de egyáltalán nem voltam feszült, nem idegeskedtem, és hiába volt minden percem kicentizve, mégsem izgultam.
A ceremóniát követő vacsorán nem volt lagzi-hangulat, nem volt vőfély sem; csak a rokonok gyűltek össze, akik halk zene közben ismerkedtek, beszélgettek, és részesei lehettek a boldogságunknak azon napon, amikor hivatalosan is kijelentettük, hogy MI már mindig összetartozunk.

2011. február 12., szombat

gólyatréning

Még tavaly novemberben vettem részt egy kétnapos, hétvégi oktatáson, ahol az intim tornával ismerkedhettem meg. Az intim tornán elsajátított ismeretekre épül a gólyatréning, amelyen a hét elején vettem részt.
A mostani, háromórás gólyatréning javarészt elméleti dolgokkal foglalkozott. Az elméleti ismeretek közül én ezeket tartottam a leghasznosabbnak:
  • a gát regenerálása szülés után,
  • az örömteli szexualitás hatása a babára.
A gyakorlati ismeretek közül ezek azok, amelyek szerintem hasznosak lesznek akkor, amikor a mi Picink megszületik:
  • a hüvely relaxált állapotának fenntartása fekve, állva, járás közben, tánc, ringó mozgás közepette,
  • légzéstípusok a vajúdás alatt.
Most is – akárcsak novemberben – sok mindenről esett szó, rengeteg megtörtént esetről, kísérletről hallhattunk, de mégis úgy gondolom, hogy a novemberi egy hétvégén sokkal többet kaptam, mint a mostani alkalommal. Bár, minél több, a szüléssel kapcsolatos előadáson veszek részt, annál kevésbé félek attól a néhány órától, amikor a Kisbabánk a világra akar jönni.

2011. február 6., vasárnap

a 34. hét

A várandósságból már eltelt 33 hét. Most a pici hossza nagyjából 40,0-42,5 cm, súlya megközelítőleg 2,0-2,2 kg.

A magzat most már életképesen születne meg. A pici naponta közel fél liter vizeletet ürít. Bőre már kevésbé átlátszó, színe rózsaszínű. Most már minden valószínűség szerint fejfekvéses helyzetbe fordult, azaz már úgy helyezkedik el, ahogy megszületik. Az anyuka érezheti is, hogy a baba feje nyomja a méhszájat.
Elkezd kifejlődni a saját immunvédelme is; immunrendszere már elég fejlett ahhoz, hogy kisebb fertőzések ellen is védekezzen.
A lanugo (magzatpihe) eltűnik, a magzatmáz megvastagodik.

A kismama szervezete már valóban felkészült a szülésre. Ha az anyuka észreveszi, hogy egyre több a méhösszehúzódása, amelyek mind kevésbé tűnnek a baba gyakorlatozásának, ez biztos jele annak, hogy a szervezete készen áll a szülésre. A fájdalmatlan megkeményedések általában a terhesség utolsó heteiben figyelhetők meg, de van, hogy előbb. Mindenképpen szólni kell az orvosnak, ha ezek érzékelhetők! Az sem baj, ha az anyuka még nem érez semmit, sok nőnél a jóslófájások csak az utolsó napokban válnak érezhetővé.
A pocak egyre nagyobb, mostanra gyakran vizesedés és derékfájás is jelentkezhet, ami a szülés után szerencsére elmúlik. A légzés és az evés is jobban megy már, mert a baba lejjebb szállt, ezért visszatérhet a korábbi étvágy. Ezekben a hetekben a kicsi is gyorsabban gyarapszik, ezért az anyuka hirtelen sokat hízhat, különösen, ha kedvére eszeget is. Ezért érdemes egy kicsit odafigyelni és megzabolázni az étvágyat.
A méhlepény most már a maximálisan érett.
A visszeresedés ellen használhatóak krémek, de fontos a kellő pihenés is. Kerülni kell a hosszú ideig való ácsorgást, valamint a keresztbe tett lábbal való ülést.