2010. november 29., hétfő

védőnőnél - III.

Kíváncsian vártam a mai napot, hiszen ez alkalommal új védőnő fogadott. Reméltem, hogy szimpatikus és felkészült lesz, hiszen a könyvek azt írják, hogy "a védőnő a várandós anya legfőbb támasza". Bár sejtettem, hogy nem lesz annyira talpraesett és naprakész, mint az, akivel szerencsém volt ő előtte megismerkedni, de sajnos a mai találkozás minden várakozásom alulmúlta.
Az új, szinte pályakezdő védőnő be sem mutatkozott, rögtön letegezett és a találkozásunk csak a vizeletvizsgálatra, vérnyomásmérésre, testsúly-ellenőrzésre, valamint a pici szívhangjának meghallgatására korlátozódott. Ez alkalommal nem gazdagodtam hasznos információval, bár, jelenleg nekem sem volt kérdésem - de feltételezem, hiába is lett volna...
Szerencsés vagyok, mert az előző védőnő személyében olyan embert ismerhettem meg, aki felépített bennem egy pozitív képet a védőnőkről (ő az idejét is jobban szervezte, hiszen várnom egyik alkalommal sem kellett - nem úgy, mint most), de e mellett még azért is, mert nincs semmi gondom a babavárás idején, így nem vagyok kiszolgáltatva egy tapasztalatlan védőnő szolgálatainak.

2010. november 28., vasárnap

intim torna

Amikor elérkezik a Baba világra jövetele, szeretném, ha minél gördülékenyebben menne minden; ha lehetőség van rá, szeretném megkönnyíteni a dolgom. Ezért döntöttem úgy, hogy a mostani hétvégét a tudásom gyarapítása érdekében egy tanfolyamra áldozom, tehát ismét valami újba vágtam bele, és ez az intim torna.
A tornát ismertető honlap azt írja, hogy az alábbi esetekben torna különösen fontos:

  • ha valaki jó formában szeretné magát érezni a húgycső, a hüvely és a végbélzáróizom területén
  • ha szeretne felkészülni a szülésre
  • ha valaki a szexualitását kívánja izgalmasabbá tenni
  • ha szülés után szeretne újra lányosan fiatalos lenni a gáton
  • változókor előtt
  • ha a menstruációt nehezen éli meg
  • ha nőgyógyászati, urológiai, emésztőszervi funkciózavarai vannak
  • ha görcsösek a rejtett izmai
  • visszatérő vagy hosszan tartó alhasi problémák esetén a betegséggyártó forgatókönyv felismerése (mióma, ciszta, gyulladások, babátlanság, menstruációs rendellenességek, szexuális zavarok...)
A kétnapos, reggel fél 9-kor kezdődő tanfolyamon rengeteg érdekességről hallottam, hiszen a két nap anyaga nem csak a mozdulatokról és tornagyakorlatokról szólt, hanem rengeteg, meglévő betegség kialakulásának lehetőséges okainak bemutatásáról is. Természetesen a sok, tanulságos történet mellett a tanfolyam tornagyakorlatait is átvettük, és a megtanított gyakorlatokat napi rendszerességgel kell végezni, hiszen eredmény csak úgy várható.

2010. november 24., szerda

szülésre felkészítés - 5. óra

A mai napon, azaz az utolsó előtti felkészítő órán a fájdalomcsillapítással ismerkedhettünk meg részletesebben.

Már az előadás legelején hallhattuk, hogy az orvoslásban csak a XIX. század közepe óta használnak fájdalomcsillapítót - már belegondolni is rossz, mennyire lehetett kellemetlen csupán egy fej- vagy fogfájás, a műtétekről nem is beszélve.
Tisztában vagyunk azzal is, hogy fáradtság esetén sokkal lejjebb van a fájdalomküszöb.
Megtudhattuk, hogy a szülés során milyen - gyengébb-erősebb - gyógyszeres fájdalomcsillapítási lehetőségek állnak rendelkezésre. Információt kaptunk azzal kapcsolatban is, hogy a kórházban - bár statisztika nem készült - az anyukák fele fájdalomcsillapítás nélkül hozza világra kisbabáját.

Az óráról órára begyűjtött infók megnyugtatnak, hiszen sok éve szülészeten dolgozóktól lehet ismerethez jutni, akik rengeteg pozitív példát hoznak fel az előadásokon.

2010. november 23., kedd

nőgyógyásznál - VI.

Kereken egy hónappal ezelőtt jártunk utoljára ebben a rendelőben.
A mostani rendelésen az orvos olyan vizsgálatot végzett, amilyenben augusztus eleje óta nem volt részem, azaz le kellett vetkőzni... Ekkor a nőgyógyász kitapintotta a méhszájat és a hasat, ebből az orvos érzi, hogy minden megfelelően fejlődik-e. Az orvos a baba folyamatos növekedését is figyelemmel kíséri, ezért ez alkalommal is megmérték mérőszalaggal a méhfenék magasságát, de volt vérnyomást is.
Szerencsére aggódni most sincs okunk, hisz továbbra is minden úgy halad, ahogyan kell.

2010. november 21., vasárnap

a 23. hét

Egy újabb hét telt el, ez már itt a huszonharmadik! A pici hossza (magassága) 28 cm körül lehet, súlya nagyjából 450-500 g.

A magzat növekedése folytatódik, a pici készül a születésre, és egyáltalán nem zavarják az anyuka méhösszehúzódásai. A baba sokat mocorog, forgolódik, hiszen még van helye mozogni, de már egyre kevésbé tudja teljesen kiegyenesíteni a kezét és lábát; hihetetlen, hogy milyen pozíciókat képes felvenni.
Mostanság rakódik a bőre alá a zsírréteg, ami a bőrét feszessé teszi, és rózsaszínűre színezi, hiszen a pici testének felszíne most még vörös, bőre ráncos, sokat kell még híznia. A bőrét fedő magzatpihe sötétebb árnyalatú.
A baba kézkörmei már majdnem teljesen kialakultak. Érdekesség, hogy születés után a baba körme fokozatosan válik el a körömágytól. Ezért a születést követő hetekben nem is kell vágni a papírvékony körmöket, maguktól letöredeznek. A pici körmét csak akkor kell vágni, ha a körömágyat a művelet során már biztosan nem sérti meg az olló, csipesz.
Alakul az ún. meconium, a magzatszurok, ami a baba első széklete.
Ezekben a hetekben jelenik meg először a baba alvásában az ún .REM, a gyors szemmozgásos fázis.
A pici ebben az időszakban remekül látszik a monitoron, és már nem olyan sovány, ezért jobban is mutat a képernyőn, most igazán érdemes kihasználni a lehetőséget a 4D ultrahangra.

A kismama a baba csuklása miatt érezheti a pocak apró rángásait. Ez a csuklás, a nyelés és a légzés gyakorlása miatt van, hiszen a pici a magzatvízből próbál kortyolni, és levegőt venni. A csuklás teljesen természetes dolog, a babát egyáltalán nem zavarja. A lenyelt magzatvíz megemésztésére a kicsi gyomra, bélrendszere már eléggé fejlett, és a megemésztett magzatvízből lassan termelődik a magzatszurok. Az anyuka erősebbnek érzi a mozgásokat, hiszen a pici folyamatosan mozgatja izmait.
Már akár összehúzódások is tapasztalhatók, ezek az ún. Braxton-Hicks kontrakciók. Ezek az összehúzódások nem különösebben fájdalmasak, a menstruációs görcsökhöz hasonlóak. A baba csuklása, mozgása, nagyobb erőfeszítés, lépcsőzés, testmozgás, stressz helyzet vagy egy fárasztó nap, valamint szeretkezés is kiválthat összehúzódásokat, de vízhiányosságra is utalhat, ezért érdemes több folyadékot bevinni a szervezetbe. Ezek a befeszülések segítik a méh tágulását, lassú növekedését. Ha ezek a kontrakciók fájdalmatlanok és rövid ideig tartanak, akkor nincs ok aggodalomra. Ha túl fájdalmasak az összehúzódások, vagy egy óra alatt négyszer-ötször is jelentkeznek, ezt mindenképp tudatni kell kezelőorvossal, mert koraszülésre is utalhat. A méh egyébként a nő életének minden szakaszában végez összehúzódásokat, azonban érezni csak akkor lehet, ha a méh tele van.
Mivel a magnézium hozzájárul az idegek, izmok, szövetek egészségesen tartásához, pótlásával elősegíthető a méh ellazulása, azonban a vas fokozza az izmok összehúzódását, és a kimerülés ellen is védelmet nyújt, de erre is szükség van, hiszen az oxigénszállítást biztosítja.
Néhány centivel a köldök fölött található a méh csúcsa, ezáltal a tüdődnek egyre kevesebb hely jut, így a légszomj lassan mindennapossá válhat. Frissebbnek érezhető a levegő az orrnyálkahártya vagy csak a cimpa környékének benedvesítésével, ezáltal kellemesebbé tehetők a hétköznapok.
A méh lassan megemeli a gyomrot is, így a nyelőcső alsó vége a gyomorsavval érintkezhet. Ez kellemetlen, gyomorégő érzést adhat. Ez a tünet enyhíthető, ha az anyuka gyakrabban és kevesebbet eszik.
A hormonális változások miatt előfordulhat, hogy néhányan nehezebben viselik a kontaktlencsét, rosszabbul látnak, vagy fáj a szemük. Súlyosnak tűnő esetben érdemes felkeresni a szemorvost.
Teljesen természetes, ha a várandósság elején tapasztalható hangulatingadozás most ismét jelentkezik. Ez az érzelmi hullám még két alkalommal biztosan jelentkezni fog: egyrészt a szülés előtt, másrészt a szülést követő hetekben érkezhet el a sírós hangulat. Ezt jobb, ha az apuka is tudja, és ezeket a heteket jobb, ha piszkálódás és kritika nélkül éli végig.

2010. november 17., szerda

szülésre felkészítés - 4. óra

A mai előadásra is sokan érkeztek, a terem ez alkalommal is megtelt, most a gyöngéd születésről kaptunk bővebb információt.
Az előző előadások alkalmával betekintést nyertünk a szülés történéseibe, most pedig a születést követő 2-3 óráról tudhattunk meg ezt-azt. Ott bent, ő még teljesen más közegben van, most még úszkál, de a születését megelőző néhány hónapban már egyre szűkösebb lesz a helye. A szűk helyről zajos, fényes helyre érkezik, ahol elveszettnek érzi majd magát, hiszen szabadon nyújtózkodhat a szinte határtalan térben. Már tudjuk, hogy a babával mi fog történni, miután megérkezik közénk, azaz ismerethez juthattunk azzal kapcsolatban, hogy a kórház a babának nagy tortúrát jelentő szülést hogyan teszi gyengédebbé, kellemesebbé.

2010. november 14., vasárnap

a 22. hét

Most kezdődik a 22. hét! A kicsi hossza kb. 27,5-29 cm, súlya 450-500 g körüli.

A magzat növekszik, és készül a méhen kívüli életre. A kicsi mozgása elég változatos képet mutathat: néha ficánkol, néha nem csinál semmi különöset. Most még könnyedén úszkál a magzatvízben, amiből rendszeresen kortyol – így gyakorolja a szopó mozdulatokat, a nyelést és fejlődik az emésztőrendszere, és – valószínűleg – értékes tápanyagokhoz is jut. A magzatvízben található anyagok emésztésével folyamatosan gyűlik a magzat vastagbelében mekónium. Ez, a várandósság 17. hetétől a bélrendszerében termelődő magzatszurok elpusztult sejteket, zsírnemű anyagokat, és epefestéket tartalmaz, némi bélnedvvel keverve. A mekónium sötétzöld színű, ragadós anyag, majdnem olyan, mint ténylegesen a szurok. Ez az újszülött első széklete, amely a szülést követő első napokban sötétzöld, ragacsos anyag formájában távozik a baba szervezetéből.
A fülében lévő, halláshoz elengedhetetlen szerve a csiga mostanra éri el végleges méretét. Ez már az élete során sem növekszik, felnőtt korában is ugyanekkora lesz. Mivel hallószerve kifejlődött, már sok mindent hall odabent, ezért nem szabad megfeledkezni az éneklésről, dudorászásról, zenehallgatásról. De a hirtelen zajokat kerülni kell, a stresszes, kiabálós helyzeteket pedig teljes mértékben ki kell iktatni. Már most harmóniát kell teremteni kint is, és odabent is. A magzat érzékszervei egyre fejlettebbekké válnak, egyre inkább érzékeli a tapintást és a hangokat is.
Már kialakult a szemöldöke, a lány babáknál a méh, a petefészek és a hüvely is, a fiúknál pedig leszállnak a herék a hasüregből a herezacskó felé.

A kismama most, a második trimeszterben még mindig elég jól érzi magát, és meglehetősen aktív, hiszen várandósságának nyugalmasabb szakaszába érkezett. (Már persze csak az, aki eddig nem ott volt.) Ha minden rendben van, akkor az anyuka most leginkább azt észleli, hogy nem érez semmi különöset. Az első trimeszterben felhalmozódott stressz lassan kiürül, a kismama felszabadultabb lesz.
A mellből szivárgó folyadék egyrészt az előtej, másrészt a mell körülötti csomócskák termelte folyadék, ami a mellek védelmére képződik. A mell egyre lágyabb és folyamatosan nő, ezért ajánlatos egyszerre csak 1-2 db, várandósoknak készített melltartót venni, mivel annak szükséges méretei is folyamatosan változnak.
Ha vizesedik a láb, sok folyadékot kell fogyasztani, és ne lógjon, inkább vízszintes helyzetben legyen a láb, akár úgy, hogy egy másik széken pihen meg. A lépcsőzés erősíti a vádlikat, de az álldogálás, ácsorgás nem tesz jót, és a csoszogást is kerülni kell. Fontos minél kevesebbet állni és tehermentesíteni a lábat, amikor csak lehet. A sok állástól visszerek jelenhetnek meg a lábon. A tapinthatóan megduzzadt visszértágulatok a szülést követően lassan visszahúzódnak, de a seprűs hajszálerek tágulatai pirosan ott maradnak a bőrön. A lapos talpú cipők erős terhelésnek teszik ki a hátat, azonban a tűsarok sem okos döntés, ezért nagyon fontos a megfelelő cipő kiválasztása.
A kismamának megnő az aktivitása, lassan úrrá lesz rajta a fészekrakó ösztön. Megkezdődik a lakás kitakarítása, fertőtlenítése, a párok fejben elkezdik tervezgetni a kiságy helyét, a babaszoba kinézetét. Néhányan már meg is vásárolták az első babaholmikat.
Ebben az időszakban fokozódik a nemi vágy. A szeméremtájék fokozott vérellátásának köszönhetően a nő ebben az időszakban érzékenyebb, mint azelőtt. Sok kismama ezért szexuálisan sokkal aktívabb a második trimeszterben, mint a terhesség előtt volt. Vannak, akik életükben először élik át az orgazmust. Az éjszakai nyugodt alvás egyre nehezebb. Gyakrabban jelentkezik a vizelési inger, ami megzavarja az álmot. A tomboló hormonok hatására a kismama gyakran izzad, főleg alvás közben, az sem ritka, hogy nyakig vizesen kel fel álmából.

2010. november 13., szombat

újabb vásárlási tapasztalat

Ma ismét bababoltban jártunk és ismét vásároltunk. Az első olyan termékünket sikerült beszereznünk, amit a Baba is használhat majd akkor, amikor megszületik.

Most vettük meg a szoptatós párnát, hiszen már a baba érkezése előtt is jó szolgálatot tehet, hiszen az olvasottak és mások várandós tapasztalatai alapján várható, hogy hamarosan megkezdődik az az időszak, amikor már nehezebb az alvás a kényelmetlen testhelyzet miatt. Remélem, hogy a párna segítségével át tudom vészelni a zűrösnek ígérkező éjszakákat, bár egyelőre nincs semmi gondom a kényelmes alvási pozíció megtalálásával.

De ma már sikerült tesztelni is az új ágyneműt, hiszen - a készülő jégpálya megtekintését, az ebédet, a vásárlást és a rövidke, Hármashatárhegyen tett sétát követően - kellőképp fáradtan érkeztünk haza, így délután pár órát pihentünk. A délutáni alvásnál magam mellé vettem a párnát, ami közel olyan hosszú, mint én, miközben oldalt fekve összegömbölyödök, így könnyen a fejem alá tudtam rakni úgy, hogy közben a lábam is kényelmesen megpihent rajta. Eddig úgy néz ki, hogy bevált; későbbi tapasztalatokról meg majd később számolok be.

Az interneten utánanéztünk annak, hogy más, nagyobb, ismertebb babaáruházban milyen áron kapható ilyen párna, és ahhoz viszonyítva kevesebb, mint a feléért sikerült hozzájutnunk.

2010. november 12., péntek

szülésre felkészítés - 3. óra

Az e heti előadás témája a szülés során szükséges relaxáció volt. Mivel a szülés során olyan fájdalom lép fel, mely el nem kerülhető, ezért jó tudni, hogy hogyan csökkenthető a fájdalom gyógyszeres fájdalomcsillapítás nélkül.

Sajnos többen voltunk a mostani előadáson, mint amennyi hely volt a teremben, így a szomszéd helyiségből kellett plusz székeket szerezni. De nem csak a székszerzés volt problémás, hanem a lazító és légzőgyakorlatok során szükséges levegő mennyisége is.

Megnyugtató volt hallani, hogy relaxációval és helyes légzéssel csökkenthető a szüléskor várható fájdalom. Nem kis igazság van abban, hogy minél több infót szerzünk be a szüléssel kapcsolatban, annál kevésbé félünk tőle.

2010. november 9., kedd

II. ultrahang szűrés

Ma volt a II. ultrahang szűrés, az ún. genetikai ultrahang. "E vizsgálaton ellenőrizhető a magzati anatómia, koponya, arc, gerinc, szív, rekesz, hasfal, vesék, húgyhólyag, végtagok, lepény, köldökzsinór, magzatvíz, szükség esetén az artéria uterina áramlása. A vizsgálat célja a fejlődési, chromosoma-rendellenességekre utaló jelek kellő korai időben történő felismerése, egyéb kóros állapotok, kóros placentatio felismerése, a pontos terhességi kor meghatározása." (Forrás.)

Itt, a vizsgálaton ismét megtudtunk Picurkánkról pár naprakész paramétert:
  • BPD – a fej keresztirányú átmérője: 46 mm
  • OFD – a fej hosszanti átmérője: 60 mm
  • HC – a fej kerülete: 172 mm
  • AC – a has kerülete: 153 mm
  • FL – combcsontjának hossza: 33 mm
A mért értékek alapján Ő most 20 hetes és 1 napos.


Szerencsére a vizsgálaton mindent rendben találtak.

AFP szűrővizsgálat - II.

Most kaptam kézhez az 1 hónappal ezelőtti szűrővizsgálat eredményét. A MOM értékének 0,8-2,5 közöttinek kell lennie, nálam ez az érték 1,37, azaz továbbra is minden rendben van.

a 21. hét

Most telt el a várandósság félideje, azaz ez már itt a 21. hét! A kicsi hossza kb. 25-28 cm körül lehet, súlya most nagyjából 300-400 g.
Ezen a héten a Hadlock-féle számítás alapján a kicsi méretei:
  • BPD – a fej keresztirányú átmérője: 50 mm
  • HC – a fej kerülete: 188 mm
  • AC – a has kerülete: 160 mm
  • FL – combcsontjának hossza: 36 mm

A magzat nagyütemű növekedése lelassul, de szervei tovább fejlődnek, napi ritmusa már kialakult. Méhen kívül egyelőre életképtelen, de minden nappal egyre nőnek az életben maradási esélyei. Tüdeje is még igen fejletlen, a tüdőhólyagocskák éppen csak a születés előtti hetekben alakulnak ki. A magzatvíz új funkciója, hogy a pici már képes a benyelt kortyokból cukrot felvenni és feldolgozni, a kicsit azonban még szinte teljes mértékben a méhlepény táplálja. A csontvelő fokozatosan kezdi átvenni a sejttermelődésért felelős szerepet a magzati májtól és léptől.
Bőre még vöröses, vérerei átlátszanak, bár már egy ideje termelődik a zsírréteg a bőr alatt, ami majd rózsaszínűre varázsolja a babát, de ez a folyamat igen lassú.
A pici még mindig szabadon mozoghat a magzatvízben, sokat forog, rugdos, kalimpál, de a második trimeszter végén megállapodik, és általában befordul fejjel lefelé, bár vannak babák, akik csak a harmadik harmad végére veszik fel ezt a helyzetet, azonban a babák mintegy 3-4%-a farfekvéses marad.
Külső nemi szervei most már elég fejlettek ahhoz, hogy ultrahang vizsgálaton – ha a baba is akarja – biztosra tudják mondani a baba nemét. Általában a fiúk neme biztosabban meghatározható, de előfordulhat az is, hogy nem sikerül eltalálni a baba nemét.

A kismama hasa olyan ütemben nő, ami komoly feladatot jelent a bőrnek. Bár érdemes a várandósság alatt zsíros krémekkel kenegetni a bőrt, de sajnos a striák kialakulása teljes egészében genetikus, így ha valakinek hajlama van rá, akkor enyhíteni tudja a kialakulást, de elkerülni nem. A striák a szülés után is megmaradnak, de színük elhalványul.
A méh magasabb elhelyezkedése miatt a gyomor nekifeszül a rekeszizomnak, s ezért a tüdőnek is kevesebb hely jut. Ez a felelős az étkezések utáni nehezebb levegővétel miatt. Mind ez csökkenthető, ha az anyuka kisebb adag ételeket fogyaszt.
A növekvő teher cipelése miatt különösen fontos a helyes testtartás is. A kismama érzékenyebb lehet az időjárási frontokra, mint azelőtt, és ugyanez az érzékenység igaz lehet a babára is.

2010. november 2., kedd

vásárlási tapasztalat

Mivel már nem csak a fürdőruhám egyre kisebb rám, hanem a kabátom cipzárját is egyre nehezebb összehúznom, ezért úgy gondoltam, hogy be kellene szereznem egy jó kis télikabátot, amit ha jön a hideg, akkor be tudok gombolni, és miután összehúztam magamon, mégsem érzem magam benne úgy, mint akit fojtogatnak.
A nagy túrának ígérkező kabátkutatás egész szerencsésre sikeredett, hiszen a második üzletben, ahová betévedtünk, már meg is találtam a számomra megfelelő ruhadarabot. De ennél sikeresebb a történet, hiszen egy újabb olyan üzletre bukkantunk a legközelebbi bevásárlóközpontban, ahol az eladó kedves, segítőkész, de mégsem tolakodó.